Kodėl Viskas BE?
Vieną dieną mano šaldytuve liko vos 5 produktai. Pagrindinis ir dažniausiai mintyse besisukantis klausimas tuo metu buvo „O ką dabar valgyti?“. Ne tik radau sau atsakymą, kelią į skoniais turtingą ir įvairią virtuvę, bet nutariau tuo pasidalinti – gimė tinklaraštis „Viskas BE“.
O kokia Tavo istorija?
Susipažinkime ir bendraukime socialiniuose tinkluose:
Viskas BE istorija
Iki gimstant dukrai, tokie terminai, kaip alergija maistui, maisto netoleravimas ar hipoalerginė dieta man buvo visiškai nepažįstami ir negirdėti. Mėgavausi skaniu maistu, filtruodama pasirinkimus tik pagal skonio receptorius ir sveikos mitybos pasirinkimus, tačiau niekada nieko sau nedraudžiau. Mano manymu, gebant skonio receptorius lepinti saikingai – virtuvė gali būti ta vieta, kur mėgaujamasi maistu, o ne vyrauja draudimų rinkinys.
Vieną dieną hipoalerginė dieta taip pakoregavo kasdienę mano mitybą, kad šaldytuve liko 5 produktai, o kasdienis klausimas buvo „ką dabar valgyti”. Dėl dukros alergijos daugeliui maisto produktų, tuo metu atsisakiau praktiškai visko, kas sudarė įprastą kasdienį mitybos racioną.
Buvo nelengva, maniau, patirtis verta knygos, tuomet ir gimė šis tinklaraštis. Gyvenimo būdą be alergenų ne tik prisijaukinau, bet ir pamėgau. Virtuvė vėl patapo skanių ritualų oaze, o šis tinklaraštis – savotiška atradimų ir ypatingų skonių biblioteka. Šį gyvenimo būdą tiesiog pamilau, ir, netgi, dukrai išaugus daugumą alergijų – Viskas BE atrasti mitybos įpročiai liko mūsų virtuvės dalimi. Pamilau Viskas BE gyvenimo būdą be alergenų, esu tikra – pamėgti jį gali ir Tu, tereikia nedidelės pirmosios pagalbos, užvedant ant kelio. Labai tikiu, manieji atradimai, nugulę į elektronines knygas „Meniu savaitei be alergenų”, „25 būdai pakeisti kiaušinį”, „Desertai be alergenų” puslapius, bus puiki pirmoji pagalba, nes tai yra būtent tai, ko tuomet labai ieškojau pati. Be abejonės, dar daugiau visko nei minėtų knygų puslapiuose – galima rasti šio tinklaraščio puslapiuose.
Gyvenimo etapą, kai teko pakeisti racioną laikau ne praradimu, o atradimu. Atradau skanų, sveiką gyvenimo būdą, meniu tapo netgi įvairesnis nei anksčiau. Labai linkiu to paties! Atsisakius vieno produkto – galima rasti net kelis už jį pranašesnius, kurių anksčiau tiesiog nepastebėjome.
Tereikia leisti sau pažinti produktų parduotuvių lentynas iš naujo. Kaip tai padaryti? Kviečiu į šio tinklaraščio puslapius, kur surašyta dauguma atsakymų į klausimus, tuo metu kilusius man, kasdien auga įdomių produktų katalogai, keičiančių įprastus kasdienius ir laikomus alergenais, kaip ir skonių pilnai virtuvei ypač naudinga – Viskas BE receptų knyga.
Svečiuose
Viskas BE pranešimas „Vilnius sveikiau” organizuotame renginyje „Alergiško vaiko mityba”
Viskas BE laidoje „Į sveikatą”
Svečiuose virtuvėje, kur gimsta tik sveiki ir skanūs patiekalai! „Viskas BE” vasaros šaltibarščių desertas – laidoje „Į SVEIKATĄ”.
Spaudoje
Būk savimi! Įkvepianti antraštė ir įkvepiančios asmenybės apie skirtingus mitybos pasirinkimus.
Interviu apie mitybos įpročius be alergenų.
Sveiktų produktų parduotuvių tinklas Livin – mano akimis lyderiai Lietuvoje, kurių asortimente kažką sau suras kiekvienas: veganas, keto, vegetaras ir net mitybos šalininkas, kur viskas be glitimo, cukraus ar alergenų.
Šiame straipsnyje interviu su įvairių aukščiau paminėtų mitybų atstovėmis, žinomomis tinklaraštininkėmis, apie mitybos pasirinkimus, patirtis susidraugaujant bei pasirinkimų teikiamas naudas. Malonu būti tokioje stiprioje draugijoje ir man, kviečiu paskaityti!
Nuoroda į straipsnį portale livinn.lt
Norint kažką atrasti, nereikia bijoti prarasti. Interviu portale 15min.lt
E-knygos „Meniu savaitei be alergenų” debiutas spaudoje.
Apie pirmąjį šoką, kai iš kasdienio raciono buvo pašalinti beveik visi kasdieniai maisto produktai, atrastus naujus mitybus įpročius, iš dalies netgi artimus veganiškai mitybai (pagrindiniai alergenai, tokie kaip kiaušiniai, pieno produktai – didžioji dalis gyvūlinės kilmės produktų), pomėgį domėtis sveikų produktų įvairove tradicinėse ir nišinėse sveikų produktų parduotuvėse bei dėlioti skanų ir įvairų meniu.
Hipoalerginės dietos dėka gimė ne tik tinklaraštis, bet ir ne viena elektroninė knyga, padedanti susirinkti įvairių produktų krepšelį be alergenų ir skanių bei įvairių receptų rinkiniais – prisijaukinti mitybos įpročius iš naujo.
Nuoroda į straipsnį portale 15min.lt
Veganė, kuri valgo mėsą? Interviu portale DELFI
Pažintį su hipoalergine dieta pavadinčiau atradimu, tikrai ne praradimu. Pirmasis šokas ir klausimas sau „o tai ką dabar valgyti” paskatino pažiūrėti į kasdienę mitybą kitu kampu. Iš mitybos ne savo noru pašalinus didžiąją dalį augalinės kilmės produktų (alergija maistui iš mūsų raciono eliminavo pieno produktus, kiaušinius, kviečių produktus ir dar nemažai kitų (pirminis mūsų alergenų sąrašas čia), atsirado vietos naujiems, skaniems, sveikiems atradimams.
Apie tą pirmąjį šoką, skanius ir sveikus atradimus, pažintį su veganiška mityba ir savo pėdelę šioje bendruomenėje, dalyvavimą akcijoje „veganiška savaitė”, veganiškų receptų kūrybą bei pažintį su nuostabiomis tinklaraštininkėmis – receptų kūrėjomis bei bendrus iššūkius.
Kas nutinka, nutinka ne veltui. Džiaugiuosi atradusi sveikesnius mitybos įpročius, sveikus produktus ir eksperimentus su jais, pažintį su įdomiomis asmenybėmis. Šis tinklaraštis gimė įkvėptas visos tos kelionės ir, tikiuosi, man pavyksta juo ištransliuoti tą pozityvią energiją bei visus atradimus ir jums.
Nuoroda į straipsnį portale delfi.lt
Veganiškas bulvių plokštainis. Receptas 15min.lt
Be galo malonu, kai skanios tinklaraščio idėjos iškeliauja už jo ribų.
Kartu su kitomis tinklaraštininkėmis dalyvaudama iniciatyvoje „Veganiška savaitė”, ne tik artimiau pažinau veganišką virtuvę, bet ir sukūriau šaunių receptų. Daugiau šios iniciatyvos receptų galima rasti instagrame, naudojantis grotažyme (angl. hashtag) – #veganiskasavaite.
Iniciatyva skirta veganiškų patiekalų kūrybai įvairiomis temomis, na, o mums, draugaujantiems su sąvokomis hipoalerginė dieta, alergija maistui ar maisto netoleravimas – šie patiekalai tikras atradimas, nes augalingai reiškia be pieno, pieno produktų, be kiaušinių. O juk tai dažniausi tipiniai alergenai, ar ne? Džiaugiuosi priklausydama šiai kūrėjų komandai, dar labiau džiaugiuosi, kad akcija pastebėta ir didžiųjų naujienų portalų.
Nuoroda į straipsnį portale 15min.lt
✍️ 2021-07-08
Pranešimas Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau” organizuotame renginyje „Alergiško vaiko mityba”
Džiaugiuosi turėjusi galimybę skaityti pranešimą kaip lektorė, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau” organizuotame renginyje.
Renginio metu vaikų alergologė Ieva Adomaitė dalinosi daugybe įdomių faktų, ką turėtume žinoti apie alergiją maistui, o iš praktinės pusės, kaip prisijaukinti apsilankiusią namuose alergiją maistui, dalinausi ir aš.
Šiame straipsnyje – svarbiausi renginio pranešimų metu pasakyti faktai. Labai kviečiu paskaityti, jeigu nedalyvavote renginyje ar neturėjote galimybės peržiūrėti video įrašo.
Nuoroda į straipsnį portale lrytas.lt
DELFI. Apie tinklaraštį, mūsų istoriją, su kokiomis kliūtimis susidūrėme mes bei susiduria dažna mama
Interviu portale DELFI, skirtas rubrikai „Esu mama – tinklaraštininkė”.
Viskas apie gyvenimo etapą, paskatinusį kardinaliai pakeisti mitybos įpročius, praradimus, atradimus ir norą visa tuo pasidalinti viešame dienoraštyje internete – tinklaraštyje „Viskas BE”.
Alergija maistui ir hipoalerginė dieta – sąvokos, kurias vis dažniau išgirsta mamos. Manoji patirtis buvo tokia stipri, kad maniau surašysiu ją į knygą. Knyga negimė, tačiau gimė šis tinklaraštis, kurio tikslas pasidalinti tais mažais atradimais, rasta informacija, patirtimi, įkvėpti ir kartu suburti į bendruomenę.
Nuoroda į straipsnį portale delfi.lt
Kaip gimė tinklaraštis Viskas BE – interviu portale lrytas.lt
Interviu portale lrytas.lt apie pažintį su sąvokomis alergija maistui, maisto netoleravimas, hipoalerginė dieta.
Priežastys, paskatinusios įkurti tinklaraštį „Viskas BE” ir suburti bendraminčių bendruomenę.
Kodėl žodžių junginys „Viskas BE”? Jis taikliausiai apibūdina mitybis įpročius draugystės su hipoalergine dieta: mityboje tik VISKAS BE: be kiaušinių, be pieno produktų, be kviečių, be sojos produktų, be riešutų.. sąrašas buvo ilgas!
Nuoroda į straipsnį portale lrytas.lt
Viskas BE straipsnio publikacija DELFI: 7 įpročiai, palengvinsiantys kasdienybę, jei svečiuose – alergija maistui
Straipsnio publikacija portale DELFI: iš patirties susidėliojęs patarimų rinkinys, įpročių ABC, kurie palengvins kasdienybę susidūrus su sąvokomis alergija maistui, maisto netoleravimas, hipoalerginė dieta. Šie patarimai praktiškai pritaikomi ir tiesiog keičiant mitybos įpročius, ieškant sveikesnio gyvenimo būdo.
Labai džiugu, kad patarimų rinkinys pasirodė vertas pasidalinimo ir su didžiojo naujienų portalo DELFI skaitytojais.
Nuoroda į straipsnį portale delfi.lt