Kosmetika be alergenų – mitas ar tiesa?
- Pokalbis su Kristina Orinko, organinės kosmetikos kūrėja
- Kokie pagrindiniai rekomenduojami kriterijai, renkantis kosmetikos priemonę?
- Kosmetika ir pavojingiausi ingredientai. Ko ieškoti sudėties etiketėje?
- Saugiausias produktas – bekvapis ir bespalvis?
- Natūrali kosmetika. Kur dažniausiai randami konservantai ir kaip jų išvengti?
- Kaip pasitikrinti kosmetikos gaminio sudėtį be ypatingų žinių ir supratimo apie ingredientus?
- Kosmetika be alergenų – būna?
- Brangesnė kosmetikos priemonė – saugesnė?
- Ženkliukai ant pakuotės: dermatologically tested, no animal testing ir kt. Vertinga informacija renkantis priemonę?
- Organinė kosmetika COSTA BLANCA ORGANICS
- Naudingos susijusios nuorodos
- Jums gali patikti šie straipsniai
Maistas – tai ką dedame į kūną, kosmetika – tai kuo jį sotiname išoriškai. Kuo panašios maisto ir kosmetikos temos? Ir viena, ir kita glaudžiai siejasi su žodžiu – alergenai. Šios apžvalgos šaltinis – pokalbis su Kristina Orinko, organinės kosmetikos kūrėja, gyvenančia Ispanijoje. Pokalbio video įrašą galima peržiūrėti čia.
Pokalbis su Kristina Orinko, organinės kosmetikos kūrėja
Kokie pagrindiniai rekomenduojami kriterijai, renkantis kosmetikos priemonę?
Sudėties etiketė. Kaip ir renkantis maisto produktus, taip ir kosmetiką, svarbiausias atrankos faktorius turėtų būti sudėties etiketė. Kaip ją skaityti? Taisyklės labai panašios, kaip ir su maistu: ingredientai išvardijami eilės tvarka nuo daugiausia sudėtyje esančio iki mažiausiai, o alergenai turi būti paryškinami ar kitaip išskiriami iš bendro sąrašo. Tai reglamentuoja Europos Parlamentas ir Taryba. Oficialiai skelbiamame dokumente galima rasti ir tipiniais alergenais laikomų ingredientų sąrašą. Minėtą dokumentą galima rasti čia.
Pakuotė. Kosmetikos gaminys – tai, kas pakuotės viduje ir ką kruopščiai atsirenkame pagal ingredientų sąrašą. Tuo tarpu pakuotė – tik talpa, kurią, sunaudojus gaminį, tiesiog išmetame. Rinkdamiesi produktus, pagalvokime ne tik apie save, bet ir apie planetą. Viena plastiko pakuote mažiau – vienas žingsnelis švaresnės planetos link.
Kosmetika ir pavojingiausi ingredientai. Ko ieškoti sudėties etiketėje?
Trys didžiausios alergenų grupės, vengtinos visų tipų kosmetikoje: sintetiniai kvapai, sintetiniai dažai, konservantai. Išskiriant kosmetiką plaukams, be minėtų alergenų, toksiškais laikomi šie ingredientai: silikonai, sulfatai, parabenai.
Saugiausias produktas – bekvapis ir bespalvis?
Ir taip, ir ne. Bekvapis bus nebūtinai be kvapų, o kvepiantis – nebūtinai su sintetiniais kvapikliais, tad vėlgi grįžtama prie kriterijaus pasitikrinti sudėties etiketę.
Kosmetikos pramonėje galima rasti nemažai natūralių kvapiklių, pavyzdžiui, eteriniai aliejai. Tuo tarpu bekvapis gaminys nebūtinai tokiu buvo gamybos procese. Kartais gaminys turi natūraliai nemalonų kvapą, o norint jį neutralizuoti – naudojami nebūtinai natūralūs kvapikliai.
Lygiai taip pat kosmetikos pramonėje yra didelis pasirinkimas natūralių dažiklių, pavyzdžiui, burokėliai.
Išvada – visuomet pasitikrinkite sudėties etiketę.
Natūrali kosmetika. Kur dažniausiai randami konservantai ir kaip jų išvengti?
Kietoji kosmetika (be vandens) – natūrali kosmetika? Konservantai aktualūs kosmetikos gaminiams, kuriuose yra vandens. Renkantis, pavyzdžiui, kietąjį šampūną, kuriame nėra vandens, natūraliai išvengsime ir konservantų.
Konservantai nulemia tokias pasekmes ir nepagaidaujamus poveikius, kurie dažniausiai pasireiškia tik po tam tikro, ilgesnio laiko, tad mes iškart ir nepajuntame nepageidaujamų poveikių, o štai jų sukeltos pasekmės gali būti net ir vėžiniai susirgimai.
Kaip pasitikrinti kosmetikos gaminio sudėtį be ypatingų žinių ir supratimo apie ingredientus?
Internete galima rasti ne vieną pažangią pagalbos priemonę, skirtą pasitikrinti produktą pagal ingredientų sąrašą paprastam vartotojui. Keletas pavyzdžių:
- Programėlė telefone: INCI BEAUTY. Patogu naudotis, tereikia nuskenuoti kosmetikos prekės brūkšninį kodą ir programėlė pateikia ingredientų sąrašą, kur sudedamosios dalys žymimos raudona, oranžine, geltona ir žalia spalvomis priklausomai nuo polinkio alergizuoti ar sukelti kitus nepageidaujamus reiškinius.
- Programėlė telefone: CLEAN BEAUTY. Ši programėlė prašo nufotografuoti produkto sudėties etiketę ir pateikia jos analizę. Skirtumas nuo pirmosios – pateikia ir lietuviškų prekinių ženklų sudėčių analizę. Labai patogus įrankis, prilipęs mūsų namuose.
- Interneto svetainės: www.kosmetikosdnr.lt ; www.cosmily.com .
Kosmetika be alergenų – būna?
Kosmetikos srityje atsakymas labai panašus į situaciją maisto srityje. Tai be galo individualu, kiekvienas organizmas reaguoja į skirtingas sudedamąsias dalis, tad net ir atmetus visus tipiniais alergenais laikomus ingredientus, organizmas gali alergizuoti bet kuriai kitai sudedamajai gaminio daliai. Turint jautresnį, linkusį alergizuoti organizmą, geriausia gaminius testuoti nedideliais kiekiais ir mažiau rizikingose kūno vietose, pavyzdžiui, ant riešo.
Brangesnė kosmetikos priemonė – saugesnė?
Kaina labai dažnai visai neturi įtakos gaminio kokybei, kartais didesnę kainą galima mokėti tiesiog už prekinio ženklo žinomumą, pakuotės sprendimus, įvairių ženklinimų ant pakuotės skaičių. Ir atvikščiai, pigus gaminys nebūtinai prastas savo sudedamosiomis dalimis. Pagrindinis kriterijus renkantis produktą turėtų būti jo sudedamųjų dalių sąrašas, bet ne kaina.
Ženkliukai ant pakuotės: dermatologically tested, no animal testing ir kt. Vertinga informacija renkantis priemonę?
Dažnu atveju panašaus pobūdžio ženklinimas – marketingo priemonė, kurią gamintojas gali įsigyti už tam tikrą kainą. Pavyzdžiui:
Dermatologically tested – patikrinta dermatologų – gana neapčiuopamias kriterijus, kadangi nėra aiškių reikalavimų, kaip dermatologai turėtų ištirti gaminį. Dažnu atveju tai yra gaminio formulės analizė ir patvirtinimas, kad formulė tinkama gamybai.
No animal testing – netestuota ant gyvūnų, Europos ribose neturi jokios reikšmės, kadangi bet kuriuo atveju Europoje yra draudžiamas bet koks testavimas ant gyvūnų, Ar yra šis ženkliukas ar ne, visoms Europoje gamnimamos prekėms galioja tie patys reikalavimai.
Natūrali išvada – dažnu atveju įvairiais ženkliukais ženklintas produktas nebūtinai pranašesnis už tą, kuris tokių neturi. Ženklinimų yra įvairių, tačiau dažnu atveju tai gali būti tiesiog protingas marketingo sprendimas, siekiantis vartojo palankumo renkantis prekę. Neretai ženkliukas gali labiau nulemti produkto kainą, nei kokybę.
Taigi renkantis kosmetikos priemonę nereikėtų prarasti budrumo ar pasiduoti marketingo triukams, o pasikliauti pagrindiniu mums duotu įrankiu – sudėties etikete. Ar tai būtų priemonė vaikams, ar suaugusiajam, sudėties etiketėse galima rasti nemažai toksiškų ingredientų, tad už pasirinktą priemonę ir jos galimus poveikius mūsų sveikatai liekame atsakingi mes patys.
Po šio pokalbio su Kristina mano telefone atsirado programėlė greitai ir lengvai pasitikrinti kosmetikos gaminio sudėtį. To paties linkiu ir jums!
Organinė kosmetika COSTA BLANCA ORGANICS
Nors Kristina gyvena Ispanijoje, jos gaminami kosmetikos produktai pasiekiami ir mums Lietuvoje, o perkant už 50 Eur ar daugiau, dar ir siuntimas nieko nekainuoja. Su lietuvės kūriamais kosmetikos gaminiais galima susipažinti čia.
Naudingos susijusios nuorodos
- Pokalbio su Kristina video įrašas: čia.
- Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas, kur galima susipažinti su alergenų sąrašu: čia.
- Kristinos kuriami organinės kosmetikos gaminiai: čia.
Jums gali patikti šie straipsniai
Duona be gliuteno, be alergenų: sveiki pasirinkimai parduotuvių lentynose, radinių katalogas.
Sveiki, lengvi desertai be alergenų parduotuvių lentynose: parduotuvių sąrašas, radiniai.
Pieno produktų alternatyvos parduotuvių lentynose – pavyzdžių ir nuorodų katalogas.
Visi šie straipsniai – šio tinklaraščio erdvėje nariams.
Prenumeruok Viskas BE naujienas ir gauk patogų Viskas BE paruoštuką planuotis savaitės meniu!
Patiko šis straipsnis? Pasidalink!