Alergenai

Hipoalerginė diena ir pagrindinių alergenų sąrašas

Alergija maistui, maisto netoleravimas, hipoalerginė dieta. Kas tie alergenai? Įvairiuose informacijos šaltiniuose galima rasti vieningą informaciją, kokie pagrindiniai maisto produktai gali būti atsakingi net už 90 proc. visų alerginių reakcijų į maistą, vadinamasis didysis aštuonetas.

Alergenai ir didysis aštuonetas, kas jį sudaro?

– Pienas

– Kiaušiniai

– Kviečiai

– Žemės riešutai

– Kiti riešutai

– Žuvis

– Jūros gėrybės

– Soja. 

Šie maisto produktai gali būti atsakingi net už 90 proc. visų alerginių reakcijų į maistą. Kai kuriems didysis aštuonetas ir jame esančių produktų atsisakymas išsprendžia visas alerginių reakcijų problemas, o kai kuriems – tai būna savojo alergenų sąrašo paieškų kelio atskaitos taškas.

Alergenų sąrašas. Kaip jį susidaryti?

Būdų ir metodų įvairiuose šaltiniuose galima atrasti daug: maisto netoleravimo testas, lopo testas, įvairūs alerginiai tyrimai, eliminavimo būdas (hipoalerginė dieta). Priklausomai nuo individualios situacijos, kiekvienas savo kelią pradeda skirtingu būdu.

Mūsų šeimos atveju, kadangi visi įvykiai nutiko pirmojo karantino metu, o šis buvo negailestingas stengiantis prisikasti iki bet kokių tyrimų, pirmoji ir veiksminga priemonė patapo hipoalerginė dieta. Tuo tarpu ypač naudingu įrankiu susidraugaujant su šiuo nauju įpročiu namų virtuvėje – tapo maisto dienoraštis. Dienoraščio pagalba ne tik pavyko su laiku išsigryninti mūsų pirminį alergenų sąrašą, bet ir laikui bėgant nesudėtingai jį modifikuoti (vaikams augant alergenai gana dažnai kinta).

Alergenų sąrašas

Kai į mūsų šeimos duris pasibeldė hipoalerginė dieta, pirmasis alergenų sąrašas buvo itin griežtas. Jame buvo ne tik didysis aštuonetas, bet ir dar visa puokštė produktų grupių. Žemiau pateikiu iliustruotą mūsų šeimos pirminį alergenų sąrašą (nuteiksiu optimistiškai, šis sąrašas su laiku gana sparčiai siaurėjo). 

Mūsų šeimos hipoalerginės dietos paveikslas – alergenų sąrašas

Pienas. Pieno produktai

Visi pieno produktai ir maisto produktai, kuriuose yra pieno, pieno miltelių ar galimi pieno pėdsakai. Mūsų atveju alergenas – pieno baltymai (pieno baltymas arba kitaip, kazeinas).

Kuo pakeisti?

Kiaušinis

Kiaušiniai bei visi maisto produktai, kurių sudėtyje gali būti kiaušinis, kiaušinio milteliai ar pėdsakai.

Kuo pakeisti? 

Kviečiai

Kvietiniai miltai bei visi kepiniai, kuriuose jų yra, kai kurios kruopos (bulguras, kuskusas). Visi produktai, kuriuose yra kviečių ar galimi jų pėdsakai.

Žemės riešutai

Žemės riešutai bei visi produktai, kuriuose galimi jų pėdsakai.

Kiti riešutai

Riešutai bei produktai, kuriuose galimi jų pėdsakai.

Žuvis

Jūros gėrybės

Soja

Soja, sojos produktai ir visi maisto produktai, kuriuose yra sojų (įvairiais pavidalais) ar galimi jų pėdsakai.

Jautiena

Kryžminis alergenas karvės pienui.

Vištiena

Kryžminis alergenas kiaušiniui.

Rūkyti mėsos gaminiai

Raudonos spalvos daržovės

Pomidorai, paprika ir kitos raudonos spalvos daržovės.

Raudonos spalvos uogos

Braškės, vyšnios, trešnės ir kitos raudonos spalvos uogos.

Kol kas iš raudonos spalvos uogų mūsų racione tik avietės.

Avokadas

Avokadas visai neseniai yra patekęs į potencialių alergenų sąrašą, duodamą gydytojų, nes yra įvežtinis. Į mūsų racioną jis po kiek laiko sėkmingai sugrįžo.

Oranžinės spalvos daržovės

Paprika, morka, moliūgas ir kitos oranžinės spalvos daržovės. Pirmaisiais mėnesiais jos buvo mūsų alergenų sąraše, vėliau, su maisto dienoraščio pagalba po vieną susigrąžinome į racioną. Reakcijos nepasireiškė.

Citrusiniai vaisiai

Ryžiai

Paprastai šis produktas nėra priskiriamas prie alergenų, visgi neretai jis gali būti alergenas. Iki kol Tėjai sukako metukai – ryžiai buvo gana stiprus alergenas. Dabar ši reakcija išnykusi.

Kava

Kava dažnai laikoma alergenu, visgi mūsų atveju, po kiek laiko abu ji sėkmingai sugrįžo į mano, kaip maitinančios mamos, mitybos racioną. 

Kakava

Kakava, kaip ir kava, laikoma potencialiu alergenu. Ilgą laiką jos nebuvo mūsų racione, po kiek laiko visgi pavyko susigrąžinti.

Alergenų sąrašas kinta

Aukščiau pateiktas alergenų sąrašas buvo pats pradinis – draugystės su hipoalergine dieta pradžia bei mūsų mažąją užklupusių alerginių reakcijų pabaiga.

Susidraugavus su hipoalergine dieta ir dingus atsiradusioms alerginėms reakcijoms, man buvo leista pradėti eksperimentuoti. Tai reiškia ne dažniau nei kas savaitę (nepasireiškus jokiems alergijos simptomams) sugrąžinti į mano mitybą (tuo metu Tėja pati dar neragavo maisto, jos racione buvo tik mamos pienas), po vieną maisto produktą iš mažiausiai galinčių kelti grėsmę ir stebėti, ar per savaitę nuo produkto suvartojimo nepasireikš alerginė reakcijaČia ypač gelbėjo maisto dienoraštis. Jo dėka su laiku alergenų sąrašas kito, o kai kurie maisto produktai netgi sugrįžo į racioną.


Naudingi susiję straipsniai:

Hipoalerginė dieta? O ką dabar valgyti?

Jums gali patikti šie straipsniai:

– Duona be gliuteno, be alergenų: sveiki pasirinkimai parduotuvių lentynose, radinių katalogas.

– Sveiki, lengvi desertai be alergenų parduotuvių lentynose: parduotuvių sąrašas, radiniai.

– Pieno produktų alternatyvos parduotuvių lentynose – pavyzdžių ir nuorodų katalogas.

– Visi šie straipsniai – šio tinklaraščio erdvėje nariams. 

Prenumeruok Viskas BE naujienas ir gauk patogų Viskas BE paruoštuką planuotis savaitės meniu!

Patiko šis straipsnis? Pasidalink!

Parašykite komentarą

Pirkinių krepšelis