Alergija maistui ir darželis. Ką turėtume žinoti ir kaip pasiruošti?
- Ko tikėtis ir kaip ruoštis šiam gyvenimo etapui?
- Alergiukas į darželį. Privatus ar valstybinis darželis?
- Alergija maistui ir darželis. Ar valstybis darželis privalo užtikrinti saugų meniu alergiukui?
- Alergija maistui ir sutartis dėl darželio. Ar įstaiga turi teisę atsisakyti pasirašyti sutartį dėl netipinio meniu?
- Alergiškas vaikas. Ar galime į darželį paruošti ir atnešti savo maistą?
- Alergiuko meniu darželyje. Komandinis darbas ir bendradarbiavimas
- Susiję naudingi straipsniai:
Vasaros pabaiga ir pirmos rudens dienos, kai kuriems tėvams – gana didelis iššūkis, ypač jei namuose mažylis, kurio laukia naujas gyvenimo etapas – darželis. O jeigu dar svečiuose alergija maistui ir mažylis – alergiškas vaikas, kitaip tariant alergiukas?
Ko tikėtis ir kaip ruoštis šiam gyvenimo etapui?
Ar turėtume nerimauti? O gal kaip tik, verta pasidomėti, kokias teises turi alergiškas vaikas? Tuomet žengiant į naują gyvenimo etapą žinosite ko tikėtis ir tvirtai jausitės dialoge su naujųjų „namų” administracija. Juk ši – ilgainiui taps antrąją mažylio šeima. Žinant teises ir pareigas, dialogą vystyti kiek lengviau, o ir savo alergišką mažylį palikti kitų priežūrai daug lenviau. Taigi, ko tikėtis, kaip pasiruošti ir ką žinoti, pradedant naująjį gyvenimo etapą?
Alergiukas į darželį. Privatus ar valstybinis darželis?
Šį klausimą tenka gana dažnai išgirsti: ar jūsu dukra lanko valstybinį ar privatų darželį?
Kadangi sąvoka „alergiškas vaikas” šiuolaikiniame pasaulyje vis dažnesnė, t.y. su terminu „alergija maistui” pažįstami jau apie 9% pasaulio vaikų, atitinkamai ir vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigos, kuriose neišvengiama maitinimo tema, skatinamos žengti pirmyn, prisitaikant prie kintančių poreikių. Alergiško vaiko meniu šiuo metu jau gana įprasta sąvoka, su kuria puikiai pažįstami ne tik privatūs ar net tik į tai orientuoti darželiai, bet ir daugiau mažiau visi valstybiniai darželiai.
Renkantis darželį alergiškam mažyliui – tikrai neprivalu į pretendentų sąrašą įtraukti tik privačius darželius, nustebsite, tačiau šiuolaikinis valstybinis darželis gali būti ne ką prasčiau pasiruošęs pasirūpinti jūsų mažyliu, nei privatus.
Kada visgi gali tekti apsvarstyti privataus darželio opciją?
Kaip ir kiekvienoje situacijoje, taip ir šia tema, priimant sprendimą išlieka individualios situacijos išpildymo poreikis: ar mažylis negali tik paragauti tam tikrų produktų, ar, pavyzdžiui, ūmią alerginę reakciją jam gali sukelti vien ore sklandantis alergeno kvapas ar pavojų kelia menkiausia maisto sąlyčio galimybė virtuvėje su tokiu ingredientu, ruošiant maistą (pavyzdžiui, nepakankamai švariai išplautas puodas) kitiems vaikams.
Kitaip tariant, jeigu poreikis daugiau nei standartinis ir rizikos labai didelės, nepaisant to, kad valstybinis darželis stengiasi maksimaliai prisitaikyti, atsiranda situacijų, kai privatus darželis gali būti vienintelis pasirinkimas.
Specialūs darželiai alergiškiems vaikams?
Viskas BE bendruomenėje teko bendrauti ne su viena mama, pasirinkusia būtent privatų darželį dėl ūmių alerginių reakcijų. Prie gerų pavyzdžių ne kartą buvo paminėtas privatus darželis „Išminčiukai”, esantis Vilniuje. Šis darželis apibūdinamas, kaip orientuotas būtent į alergiškus vaikus. Apie tokį į specialius mitybos poreikius atsižvelgiantį darželį buvo ne vienas paminėjimas ir Klaipėdoje, tai Klaipėdos lopšelis-darželis „Pušaitė”. Beje, šis darželis net gi ne privatus, o valstybinis!
Labai gerai galiu atsiliepti ir apie mūsų darželį – gauna naujas ir modernus valstybinis darželis, pavadinimu „Vandenis”. Į meniu racioną ir vengiamus alergenus buvo atsižvelgta labai atidžiai, ruošiamas atskiras pritaikytas meniu be dukros alergenų.
Alergija maistui ir darželis. Ar valstybis darželis privalo užtikrinti saugų meniu alergiukui?
Tęsiant temą apie pasirinkimą tarp valstybinio ir privataus darželio, ką turėtų žinoti kiekviena mama – privatus darželis nėra jūsų vienintelis pasirinkimas, nes įstatymo tvarka bet kuris valstybinis darželis nuo 2011 m. liepos 11 d. privalo pasirūpinti ir pritaikyti meniu alergiškiems ar netoleruojantiems vaikams, jums pateikus raštiškus gydytojo nurodymus (forma Nr. 027-1/1, o mūsų asmenine praktika – įrašas vaiko medicininėje pažymoje, besiruošiant darželiui). Darželiui pateikiamoje pažymoje turi būti nurodytas alergijos tipas ir jūsų alergenai, tad norint tokią pažymą gauti, nusimatykite ir vizitą pas alergologą.
Nors alergiško vaiko poreikį į specialią mitybą saugo įstatymas – būkite pasirengę dialogui ir pradėkite ruoštis kuo anksčiau.
Jeigu jau pasirinkote ir patekote į pageidaujamą darželį – dialogą su administracija ir žmonėmis, kurie nuo šiol taps antrąja jūsų mažylio šeima – pradėkite kaip galima anksčiau. Pasiteiraukite, kokia pas juos įprasta praktika, prisitaikant prie specialaus meniu, kaip jūs turėtumėte pasiruošti ar net prisidėti prie bendro rezultato – jūsų mažyliui palankios mitybos.
Remiantis mūsų asmenine patirtimi – pažyma (gydytojo įrašu apie alergenus) pasirūpinkite kaip galima iš anksto. Šiuo metu visi dokumentai talpinami elektroninėje erdvėje (e.sveikata) ir, mūsų atveju, buvo pasakyta, kad po šio įrašo įvedimo į sistemą iki datos, kai tai pamato darželio administracija – praeina lygiai vienas mėnuo. Kol šio įrašo darželio administracija nemato – specialus meniu tik geranoriško dialogo derybų objektas.
Alergija maistui ir sutartis dėl darželio. Ar įstaiga turi teisę atsisakyti pasirašyti sutartį dėl netipinio meniu?
Ne, įstaiga negali nepasirašyti sutarties dėl to, kad jūsų vaikas yra alergiškas.
Alergiškas vaikas. Ar galime į darželį paruošti ir atnešti savo maistą?
Nors remiantis įstatymu bet kuris valstybinis darželis turėtų patenkinti specialų alergiško vaiko poreikį mitybai, visgi nutinka situacijų, kai dialogas baigiasi tarpiniu variantu: darželis užtikrina sklandžią mitybą tėvų atnešamu maistu. Ar tai įstatymiškai teisinga praktika?
Remiantis LR SAM 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 (2018-09-22 redakcija) 32.5 papunkčiu, alergiškas vaikas gali būti maitinamas iš namų atneštu maistu, jeigu ikimokyklinio ugdymo įstaigoje nėra galimybių pagaminti jam pritaikyto maisto.
Ką turėtume žinoti renkantis šią opciją – darželis turėtų užtikrinti iš namų atnešto maisto laikymo bei patiekimo sąlygas, temperatūrinį režimą.
Mūsų asmenine patirtimi – pasirinktas valstybinis darželis puikiai išpildo kasdienio meniu poreikį, išvengiant alergenų, visgi priėmėme susitarimą, kad mes pasirūpiname saugių užkandžių dėžute. Pripažinkime, alergiukas ir užkandžiai – nesusidūrusiam su alergiško vaiko mityba, gali būti tikras iššūkis, ar ne (užkandžių idėjos alergiukui – straipsnį su konkrečių produktų idėjomis rasite nariams skirtoje erdvėje)? Šiuo atveju dialogo metu nutarėme, kad saugioms užkandžių pertraukėlėms ir stengiantis maksimaliai išvengti pasidalinimo užkandžiu tarp vaikų – mūsų mažoji alergiukė visuomet turi jai palankių užkandžių dėžutę savo spintelėje.
Alergiuko meniu darželyje. Komandinis darbas ir bendradarbiavimas
Na ir pabaigai, patarimas, galiojantis visiems gyvenimo atvejams: ne tik žinokite savo teises, bet ir pareigas, ir svarbiausia – nepamirškite komunikacijos ir draugiško dialogo galios. Darželio darbuotojai ne trumpą laiko tarpą bus jūsų mažylio antrąja šeima, kuria norėsite pasitikėti ir jaustis, kad mažylį palikote patikimose rankose.
- Dialogą pradėkite kaip galima anksčiau, kad tiek jūs, tiek įstaiga turėtų laiko pasiruošti netipinių poreikių išpildymui.
- Dialogo nepradėkite įstatymo punktais ir reikalaujančia forma, raktas į bendradarbiavimą – malonus, draugiškas dialogas. Visgi dialogui krypstant jums itin nepalankia linkme – žinokite, kaip jūsų teises situacijoje gina įstatymai ir nebijokite to pasakyti esant reikalui.
- Susipažinkite su visais jūsų mažyliui būsimais artimais žmonėmis: pabendraukite ne tik su darželio vadovybe, bet ir su auklėtojomis, darželio dieotologe ar virtuves šefe. Tokiu būdu jausitės tikri, kad visi maitinimo kelyje dalyvaujantys asmenys tikrai supažindinti su situacija, ją supranta ir yra palankiai nusiteikę išpildyti poreikį.
- Palaikykite draugišką santykį su antrąja mažylio šeima: nebijokite pasiteirauti, kokį meniu jis turėjo dienos metu, kaip jiems sekėsi išvengti sąlyčio su kitų vaikų maistu, kokie iššūkiai lydėjo organizuojant mitybą ir, svarbiausia, nepamirškite pagirti ir padėkoti už pastangas.
Susiję naudingi straipsniai:
Alergiškas vaikas – 10 užkandžių idėjų mitybai be didžiųjų alergenų. Su iliustracijomis ir nuorodomis, kur įsigyti.
Sausainiai be pieno produktų, kiaušinio, kviečių ar net gliuteno parduotuvių lentynose. Su iliustracijomis ir nuorodomis, kur įsigyti.
Šie straipsniai ir dar daugiau produktų katalogų ne turtingos virtuvės be alergenų receptų – narių zonoje.
Prenumeruok Viskas BE naujienas ir gauk patogų Viskas BE paruoštuką planuotis savaitės meniu!
Patiko šis straipsnis? Pasidalink!