Kepiniai, kai svečiuose alergija maistui ir maisto netoleravimas

Kepiniai, kai svečiuose alergija maistui ar maisto netoleravimas. Produktų krepšelio idėjos.

Alergija maistui, kaip ir maisto netoleravimas, neretam asocijuojasi su ypač apribotu racionu. Kodėl? Nes dažniausiai alergija nusitaiko į produktus, kurie daugumai laikomi tipiniais, neatsiejamais nuo tradicinės, o gal reikėtų sakyti – standartinės, virtuvės. 

Labai dažnai vengiamų produktų sąraše svečiuojasi kiaušiniai, pieno produktai, kviečiai ir jų produktai (daugiau – alergenų sąrašas), o tai juk sudaro nemenką bazę lietuviškos virtuvės patiekalų, tiesa? Kaip gi be šių produktų gardūs šventiniai kepiniai, salotos ar mišrainės? 

Šventinis stalas, kepiniai ir alergija maistui. Kaip?

Tik susipažinus su alergija maistui – kurį laiką maniau, kad nebeliko ką valgyti. Mūsų šeimos alergenų sąrašas buvo tikrai griežtas, tad tokios sąvokos kaip kepiniai, sausainiai, pyragai ir kiti skanėstai, netgi ir paprasti sekmadienio pusryčių blynai – kurį laiką buvo visiškai dingę iš namų virtuvės. Ar jie sugrįžo? Taip. Ar todėl, kad dingo alergija maistui? Ne. Tiesa, alergenų sąrašas tikrai su laiku sumažėjo. Visgi pagrindiniai kepinių ingredientai, tokie kaip kiaušinis, kviečiai ir lietuviškoje virtuvėje itin populiarūs kvietiniai miltai – liko tabu. 

Tai kas pasikeitė? 

Atradau įprastų maisto prekių parduotuvių lentynas iš naujo, taip pat pažinau daugybę iki tol man buvusių visai nepažįstamomis parduotuvių. Labai norint – viską galima atrasti iš naujo. O išėjus iš komforto zonos, nustebsite, kiek įdomių ir neretai net ir sveikesnių pasirinkimų galima surasti. Šiame straipsnyje pasidalinsiu produktų idėjomis, kuo pakeisti tipiniais laikomus produktus, jei alergija maistui, maisto netoleravimas ar tiesiog keičiami mitybos įpročiai pašalino juos iš jūsų kasdienės virtuvės. 

Pyragas be kiaušinių

Pyragas be kiaušinių. Sausainiai be kiaušinių. Keksiukai ir kiti gardūs kepiniai be kaiušinių. Kiaušinį kepiniuose puikiai pakeis:

 • trintas gerai sunokęs bananas;
 • malti linų sėmenys (nesumaišykite, būtent malti);
 • brinkintos chia sėklos;
 • moliūgų, obuolių ar kriaušių tyrė;
 • žemės riešutų sviestas;
 • aliejus;
 • avinžirnių miltai;
 • akvafaba (virtų ar konservuotų avinžirnių skystis). 👈 Tobulas pasirinkimas, kur norisi standžiai plakto kiaušinio baltymo. Praktiškai tas pats rezultatas. 

Natūralus kiaušinio pakaitalas: pavyzdžiai ir proporcijos

Iliustracijose keletas pakaitalų, kuriuos naudojant, ypač lengvai pakeisite kiaušinį kasdieniuose patiekaluose ir kepiniuose. 

Trinta obuolių, moliūgų ar kriaušių tyrė – ne tik atstos kiaušinį, bet ir suteiks drėgnumo, malonaus vaisinio skonio (obuoliai ar kriaušės). Kaip ją pasiruošti? Išvirti, išgarinti ar iškepti orkaitėje šiuso vaisius ir gerai sutrinti. 

Bananas – ne tik puikus kiaušinio pakaitalas, bet ir natūralus saldiklis (tik naudokite jį gerai prinokusį). 

Malti linų sėmenys – universalus kiaušinio pakaitalas, nes jis dar ir neutralaus skonio. Tiks tiek į saldžius, tiek į rimtus patiekalus. 

Norisi standžių putų, kokias gauname plakant kiaušinio baltymą? Koks gi biskvitas be jų? Virtų ar konservuotų avinžirnių skystis bus tobulas jūsų sprendimas.

25 būdai kuo pakeisti kiaušinį

Elektroninė knyga „25 būdai pakeisti kiaušinį”

Kurį pakaitalą kada pasirinkti? Norėtųsi daugiau kiaušinio pakaitalų idėjų? Nustebsite, geriausius kiaušinio pakaitalus dažniausiai visi turime namuose. Ir gardžiausiems kepiniams, tortams, pyragams, keksiukams – visai nereikia kiaušinio. Su šia atmintine, virtuvėje be kiaušinio, jausitės kaip žuvis vandenyje! 

Elektroninė knyga „25 būdai pakeisti kiaušinį” – tobulas įrankis prisijaukinant mitybos įpročius be alergenų ar norint išmokti pasigaminti bet ką, neriboti kepinių įvairovės namuose, net jei ir kiaušinis, kuris dažnai laikomas pagrindiniu kepinių komponentu, nepageidaujamas. 

Kepiniai. Pyragas be gliuteno. Kuo pakeisti kvietinius miltus?

Dar vienas tipinis alergenas, ko dažniausiai tenka vengti, kai svečiuose alergija maistui ar maisto netoleravimas – kviečiai. Visos šeimininkės žinome, kvietiniai miltai kepinių pagrindas: pyragas, sausainiai, keksiukai, kaip be kvietinių miltų?

Sufleris virtuvei be kviečių – ieškokite miltų be gliuteno. Dažnu atveju pakeisti kvietinius miltus ypač lengva jau paruoštais miltų mišiniais be gliuteno. Iš jų pavyks puikiausi kepiniai, garantuoju. Kokie tai mišiniai ir kur jų ieškoti? Žemiau keletas pavyzdžių. 

Miltų mišinys Schar Mix C

Miltų mišinys Schar Mix C

Puikus mišinys šventiniams kepiniams, jeigu tik jums tinkama šių miltų sudėtis. 

Sudedamosios dalys: kukurūzų krakmolas, kukurūzų miltai, ryžių miltai, modifikuotas tapijokų krakmolas, tirštiklis: saldžiųjų ceratonijų derva. 

Potencialūs alergenai: gali būti lubinų pėdsakų.

Kur įsigyti: jų rasite visose didžiosiose maisto produktų parduotuvėse. Didžiausia tikimybė juos rasti šventinio maratono metu – Rimi. Internetu: www.100begliuteno.lt, www.livinn.lt, www.assorti.lt ir kitose specializuotose sveikų produktų parduotuvėse.

Baltų miltų mišinys su kepimo milteliais „Doves Farm”

Dar vienas puikus miltų mišinys šventiniams kepiniams. 

Sudedamosios dalys: miltų mišinys (ryžiai, bulvės, tapijokai, kukurūzai, grikiai). Tešlos kėlimo medžiagos (mono kalcio fosfatas, natrio bikarbonatas), tirštiklis (ksantano guma).

Kur įsigyti: www.assorti.lt , www.100begliuteno.lt . 

Miltų mišinys keksiukams be gliuteno

Net ir paruoštą mišinį keksiukams, be kviečių (gliuteno) galima rasti įprastoje maisto produktų parduotuvėje. Rimi parduotuvė mano favoritė, kas liečia alternatyvas alergenams, nes vienareikšmiškai, šioje parduotuveje galima surinkti turtingiausią maisto produktų krepšelį. 

Sudedamosios dalys: cukrus, tapijokų krakmolas, ryžių miltai, liesi kakavos milteliai, bulvių krakmolas, kepimo milteliai (rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E450, tešlos kildymo medžiaga E500, bulvių krakmolas, kukurūzų krakmolas), emulsiklis E472e, kvapioji medžiaga, druska, tirštiklis E415.

Kur įsigyti: Rimi

Miltų mišinių, įvairiausių skirtingų sudėčių galima rasti be galo daug. Kur ieškoti? 

Itin didelis pasirinkimas bus Rimi, gana nemažas ir Maximoje, kiek mažesnis Iki, Lidl. Šiose parduotuvėse dažniausiai ieškokite jų ne įprastame miltų skyriuje, o skyriuje, kur viskas be gliuteno, kitose parduotuvėse šis skyrius tiesiog vadinamas sveikų produktų.

Specializuotos parduotuvės, kurių fizinėse ar internetinėse lentynose rasite nemažai begliutenių miltų ar jų mišinių: www.livinn.lt , www.assorti.ltwww.100begliuteno.lt .

Nuolaidos kodas LIVIN

Kai miltų mišiniai netinka dėl sudedamųjų komponentų

Sumaišykite patys! Virtuvėje be kviečių bus naudingi kukurūzų, avižų, grikių, sorgų, migdolų miltai. Nebijokite sumaišyti bent poros rūšių tarpusvyje, o, kad maišant miltus išgauti rišamąjį efektą, labai pasitarnaus krakmolas. Įmaišykite šiek tiek tapijokos, kukurūzų krakmolo, įberkite ksantano gumos ir rezultatas bus garantuotas. 

Kukurūzų, avižų, grikių, migdolų miltų, kaip ir kukurūzų krakmolo, rasite bet kurioje didesnėje maisto produktų parduotuvėje (vėl gi vardan didžiausio pasirinkimo ir mažiausios tikimybės ieškoti kitos parduotuvės, mano rekomendacija būtent Rimi). Sorgų miltų, kaip ir tapijokos ar ksantano gumos užsukite į LIVIN, arba internetu: www.livinn.lt, www.100begliuteno.lt , www.assorti.lt ir kt.

Linkiu jaukaus,  gardžiais kepiniais kvepiančio šventinio laikotarpio. Linkiu, kad šventinis stalas būtų ne tik įvairus, bet ir maksimaliai saugus alergiškam bei palankus sveikatai. O labiausiai linkiu, kad su ateinančiais metais terminas „alergija maistui” būtų tik mažiau minimas ir girdimas jūsų ir jūsų artimųjų namuose! 

Gardūs kepiniai be alergenų: receptai. Elektroninė knyga „10 desertų receptų be alergenų”

KNYGOJE:

 • Tinginys.
 • Tiramisu.
 • Gardūs keksiukai vos per 30 min.
 • Naminis šokoladas „Bounty”.
 • Gardus, drėgnas šventinis pyragas ne tik kitų minėtų alergenų, bet ir be cukraus.
 • Drėgnas ir putlus braunis.
 • Imbieriniai Kalėdiniai sausainiai.
 • Sveiki saldainiai.
 • Ir kiti receptai.

Visi knygoje esantys desertų receptai be pieno produktų, kiaušinio, gliuteno, sojos. Kai kurie jų net ir becukriai. 

Desertai be alergenų
Viskas BE: Joana Šaulienė

Jums gali patikti šie straipsniai:

Alergiškas mažylis. 10 užkandžių idėjų iš parduotuvės lentynos.

Kiaušinio pakaitalai, E-KNYGA atsisiuntimui: „25 būdai pakeisti kiaušinį”

Bananai, sveiki ir skanūs desertai, E-KNYGA atsisiuntimui: 15 idėjų, ką nuveikti su bananais.

Visus šiuo straipsnius ir leidinius atsisiuntimui rasite šio tinklaraščio erdvėje nariams

Maisto planavimas savaitei: planuotė

Prenumeruok Viskas BE naujienas ir gauk patogų Viskas BE paruoštuką planuotis savaitės meniu!

Patiko šis straipsnis? Pasidalink!

Parašykite komentarą

Pirkinių krepšelis