Maisto dienoraštis
Dienoraštis. Kai kam šis terminas puikiai pažįstamas prisimenant vaikystę, kai kam, galbūt, tai ištikimas gyvenimo palydovas iki šiol, o kai kam – būtent maisto dienoraštis gali tapti geriausiu draugu. Šeimoje alergiškas mažylis, užklupusi alergija maistui, maisto netoleravimas ar kitos priežastys, lemiančios poreikį sekti ir analizuoti mitybos įpročius? Tuomet maža knygelė gali būti dideliu postūmiu komfortiškesnės ir sklandesnės mitybos atžvilgiu kasdienybės link.
Maisto dienoraštis ir hipoalerginė dieta. Geriausi draugai?
Maisto dienoraštis ir hipoalerginė dieta – tai lyg Romeo ir Džiuljeta.
Jeigu nesvetimi tokie terminai, kaip maisto netoleravimas, refliuksas, alergija maistui, alergenai, hipoalerginė dieta – poreikis planuoti ir sekti mitybą turėtų būti ypatingai pažįstamas ir svarbus kokybiško gyvenimo elementas.
Būtent tokiu atveju, maža knygelė, atliekanti dienoraščio funkciją gali tapti geriausia skanaus gyvenimo būdo situacijoje drauge.
Maisto dienoraštis dar nepažįstama sąvoka? Dalinuosi puikaus įrankio rekomendacija, kuria su mumis pasidalino gastroenterologė, labai gera savo srities specialistė.
Prisipažinsiu, kol nepradėjau pildyti savojo maisto dienoraščio, sąvoka dienoraštis man buvo visai svetima. Išgirdus terminą maisto dienoraštis, pirmoji asociacija mintyse buvo puikiai pažįstama darbo knyga (darbo kalendorius), tik ji tapo adaptuota versija naujajam gyvenimo projektui – mama.
Kuo naudingas maisto dienoraštis, ką jame pildyti?
Kai į mūsų šeimos duris pasibeldė hipoalerginė dieta, o su ja drauge ir ilgas alergenų sąrašas, maisto dienoraštis patapo geriausiu mano draugu ir ypač patogiu įrankiu, be kurio naujasis gyvenimo būdas anaiptol nebūtų toks skanus.
Būtent šio įrankio pagalba pavyko identifikuoti mūsų pradinį alergenų sąrašą, kuriam nusistovėjus, dingo visi Tėją užklupę alergijos simptomai. Maisto dienoraščio pagalba jau pavyko ir susigrąžinti keletą maisto produktų, buvusių pradiniame alergenų sąraše. Sakyčiau maža knygelė, o gali nuveikti tikrai didžius darbus!
Kaip atrodė manasis maisto dienoraštis?
Naudojau paprastą užrašų knygelę, kurioje kiekvieną dieną išsamiai aprašydavau savo, o nuo primaitinimo pradžios, ir dukros meniu (datos ir laiko tikslumu). Jeigu būdavo valgomas sudedamųjų dalių turintis patiekalas, būtinai įvardindavau jas visas (ingredientai), nepamirštant net ir naudojamų prieskonių. Taip pat išsamiai surašydavau ir mažajai gaminamų tyrelių sudedamąsias dalis, ragaujamus užkandžius (tuo pačiu datos ir laiko tikslumu). Maisto dienoraštyje pildydavau ne tik mūsų abiejų detalų meniu, bet ir mažosios tuštinimosi dienoraštį, žymėdavausi atsiradusias neįprastas reakcijas, tokias kaip: paraudę žandukai, pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, odos paraudimai, bėrimas, alerginis žiedas aplink išangę ir kt.
Tokiu būdu, išsamiai sekant mūsų abiejų meniu bei įvairias reakcijas, tapo daug lengviau įžvelgti produktus, galimus nepageidaujamų reakcijų sukėlėjus. Žinoma, būdavo dienų, kai į mitybos racioną per dieną įtraukdavome daugiau nei vieną naują produktą, tuomet, atsiradus reakcijai, žymėdavausi spalvotu žymekliu viską, kas buvo nauja ar neįprasta savaitės laikotarpyje iki reakcijai pasireiškus, o simptomams nurimus, atsargiai bandydavau iš pažymėtųjų po vieną, stebėdama, kuris gi iš jų buvo sukėlėju, o kurie galėjo likti mitybos racione.
Svarbu – jokių paslapčių!
Kalbant apie maisto dienoraštį, labai svarbu paminėti vieną detalę: atvirumas. Net ir mažiausia nuodėmė čia turėtų būti užfiksuota. Smulkus nusižengimas hipoalerginės dietos principams po keleto dienų gali pasimiršti, o galbūt būtent į šį maisto produktą sureaguos mažylis, pasireikš didesni ar mažesni alergijos simptomai. Tuomet, pažvelgus į savaitės užrašus, į įtariamųjų sąrašą gali patekti visai nekalti ir nesusiję maisto produktai, o tyrimas ieškant kaltininko bus varginantis ir nerezultatyvus.
Moteriškai vieningai pripažinkime, tobulų nėra, o TA AKIMIRKA, kai taip norisi kažko skanaus…, netikėtai gali užklupti ir pačias stipriausias. Tebūnie tai liks maža jūsų paslaptis, atskleista vieninteliam šio gyvenimo periodo nuodėmklausiui – maisto dienoraščiui…
…bet, nutikus alerginiam incidentui, turėkime tą slaptą kertelę, kur tik mes pačios pasižvalgysime, priimsime pamoką ir kitą kartą užklupus TAI AKIMIRKAI, pasirinksime alternatyvą. O galbūt atvirkščiai, pasekmių nebuvimas džiugiai informuos, kad maisto produktas patenka į draugų sąrašą ir galime sau leisti juo pasimėgauti, įtraukti į mitybos racioną. Iš asmeninės patirties, man taip nutiko su juoduoju šokoladu. Sakyčiau mažytė triumfo akimirka!
Manau sutinkate, draugaujant su hipoalergine dieta, kur karaliauja mityba be alergenų – maisto dienoraštis turėtų būti geriausias mamos draugas ir pagrindinis ginklas. Linkiu, kad šis įrankis pagerintų ir Jūsų šeimos kasdienybę, na, o jeigu visgi prireiktų vizito pas alergologą, geriausia, ką galite atsinešti drauge, tai bus būtent maisto dienoraštis.
Jums gali patikti šie straipsniai:
Alergiškas mažylis. 10 užkandžių idėjų iš parduotuvės lentynos.
Desertų be alergenų idėjos: parduotuvių sąrašas, kur rasti tortų ir pyragų be alergenų.
Pieno produktų alternatyvos parduotuvių lentynose – pavyzdžių ir nuorodų katalogas.
Visi šie straipsniai – šio tinklaraščio erdvėje nariams.